Co se šperky nedělat

Každý šperk ať už stál tisíce nebo pár korun si zaslouží speciální péči a pozornost.

Někdy i levnější šperk může mít pro svou majitelku vyjimečnou hodnotu a mohou se k němu vázat různé vzpomínky. Takové šperky by jsme si měly hýčkat a věnovat jim alespoň základní péči.


Tentokrát jsem si tedy pro Vás připravila doporučení co by jste se svými šperky dělat neměly a proč.


Se šperky by jste tedy rozhodně neměla:

  • Uklízet. Čisticí prostředky a chemikálie nedělají šperkům dobře. A vůbec nezáleží na tom jestli máte šperk zlatý, stříbrný a nebo prstýnek z pouti. Při úklidu je tedy dobré dát všechny prstýnky a náramky stranou a nechat je odpočívat, aby Vám mohly dělat radost o to déle.

  • Pracovat s nimi na zahradě. Tohle platí hlavně pro prstýnky, za které se mohou zachytávat různé nečistoty. Ale na zahradě můžete lehce přijít i o řetízek nebo řetízkový náramek. Stačí se lehce zachytit za nějakou větvičku a je to.

  • Nosit je, když to není potřeba. Šperk je na ozdobu a jeho hlavním posláním je zkrášlovat a zdobit. Je velké množství činností, při kterých ho zkrátka nepotřebujete. Některé šperky, hlavně ty minimalistické, jednoduché jsou vhodné na každodenní nošení. Čím dražší šperk vlastníte, tím výjimečnější by měla být příležitost kdy jej budete nosit. Tohle je úplný základ, pravidlo, ze kterého vyplývají skoro všechna ostatní.

  • Sportovat s nimi. U většiny sportů Vám bohužel nošení šperků doporučit nemohu. Do bazénu s chlorovanou vodou je opravdu velmi obezřetné sundávat všechny šperky. Je ale pravdou, že to dělá málokdo. Chlorovaná voda ani pot šperkům neprospívají. Prstýnky rozhodně sundejte, pokud rádi lezete po skalách nebo zvedáte činky.Tlakem prstýnky mohou prasknout nebo ztratit svůj kulatý tvar. Při kontaktních sportech odložte všechny řetízky. Pokud si jdete zlehka zaběhat nebo zabruslit tak například jemné prstýnky a náušnice nevadí.

  • Spát. V noci šperky nepotřebujete. U řetízku hrozí jeho přetrhnutí. Prstýnkem s větším kamínkem zase můžete zatrhnout prostěradlo a masivnější náušnice Vás budou tlačit.

  • Nečistit je a neukládat na své místo. I když budete o šperk sebelépe pečovat, po čase se na něm začnou usazovat drobné nečistoty. Každý šperk je třeba pravidelně čistit. Základní péči zvládnete doma – postačí měkký hadřík, vlažná voda a kapka jaru. Většinou také postačí šperky vyleštit suchým hadříkem a nebo můžete použít speciální hadříky na šperky. Tyto hadříky bývají napuštěny speciální leštící látkou a jsou buď univerzální nebo se dělí na hadříky pro zlaté šperky a na hadříky pro šperky stříbrné. Šperky ukládejte na své místo do šperkovnice nebo krabičky. Zabráníte tak jejich poztrácení.


11 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now